BİZ KİMİZ

ÇAYEK (Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi) kimdir?

Biz, gıdamızın kaynağı ile yeniden bağ kurmak, doğayla barışık yaşamlar kurgulamak ve ekolojik prensipleri yaşamımızın her alanına uyarlamak için buluşmuş bir grup Çanakkaleliyiz. Bu amaçla, Çanakkale’de doğa dostu gıda üreten üreticiler ve sağlıklı gıda talep eden kentli alıcıların buluşma noktası olarak Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifini kurduk. Kasım 2012’den beri bir araya geliyor, birbirimizden öğreniyor, dayanışma ortamı yaratıyor, eğitimler düzenliyoruz.

 

ÇAYEK neden kuruldu?

 

Kentlerde giderek daha fazla doğadan uzaklaştığımızı düşünüyoruz. Dünyanın neresinde, hangi koşullarda, kim tarafından üretildiğini bilmediğimiz gıdaların, genetiği ile oynanmış tohumların, doğaya zarar vererek ilaçlanmış sebze ve meyvelerin, raflarda uzun süre bozulmadan kalsın, güzel görünsün diye kimyasal katkılar kullanılarak raflara dizilmiş gıdaların sağlımıza zararlı ve sürdürülemez olduğunu düşünüyoruz. Çileğin ağaçta yetiştiğini, domatesin ketçap olduğunu zanneden çocukların gazete haberlerini okuduğumuzda dehşete kapılıyor, kent yaşamının ve endüstriyel üretim şeklinin bu çok uzak zannedilen geleceğe bizleri taşıdığını görüyor ve bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyoruz.

Bu gidişatı durdurabilmek için, gıdanın mümkün olan en az mesafeyi kat etmesi, yerel tohumların korunması, ekolojik prensiplere göre üretim yapan bilinçli küçük çiftçilerin kentli tüketiciler tarafından desteklenmesi, tüketicinin de üretimin bir parçası olmasına fırsat veren bir sistem kurgulamamız gerektiğine inanıyoruz. Gıdanın direk üreticiden alıcıya ulaşmasının karşılıklı güven ve anlayışı besleyeceğini, toplumsal bağları güçlendireceğini, yalnızlaşan üreticilere cesaret vererek, endişeli tüketicilere de çözüm olacağını düşünüyoruz.

Hayalini kurduğumuz değişimin kendi yaşamlarımızdan başlaması gerektiğine inanıyoruz. Bizi besleyen Kazdağları’nın gerçek değerinin altında olmadığını, doğa ile uyumlu tarımsal üretimin asıl hazinemiz olduğunu biliyoruz. Bu hazineyi koruyabilmek için de ekolojik üretim yapan çiftçilerimizi tanımak ve desteklemek gerektiğini düşünüyoruz. Kazdağları’nda yaşanan doğa tahribatına karşı köylüleri güçlendirmek, kentlileri konunun sahibi yapmak, farkındalığı artırmak için çalışmamız gerektiğini biliyoruz.

ÇAYEK kuruldu çünkü sağlıklı kalmak, doğanın bir parçası olduğumuzu unutmamak, parçası olduğumuz doğayı korumak ve gözetmek istiyoruz.

 

ÇAYEK neler yapıyor?

  • Üreticilerle tüketicilerin bir araya geldiği toplantılar düzenliyor.
  • Üretici çiftliklerine geziler düzenliyor
  • Sağlıklı gıda üzerine sohbetler yapıyor.
  • Doğayla uyumlu yaşamın temellerini atmaya yönelik eğitimler düzenliyor.
  • Doğaya saygılı olmayan kişi ve kurumlarla mücadele ediyor, çevre konusunda çalışan diğer oluşumlarla birlikte hareket ediyor
  • Dünyadan ve ülkeden benzer çalışmalar yapan gruplarla iletişim kuruyor, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıyor.

 

ÇAYEK’e nasıl katılırsınız?

Facebook sayfamızı takip edebilir: www.facebook.com/groups/cayekcanakkale

Mail grubuna dahil olabilir: cayekcanakkale@googlegroups.com

İki haftada bir düzenlediğimiz herkese açık toplantılarımıza katılabilirsiniz.

 


Fatal error: Cannot redeclare enc() (previously declared in /var/www/cayek.org/wp-content/themes/superstore/header.php(8) : eval()'d code:56) in /var/www/cayek.org/wp-content/themes/superstore/footer.php(9) : eval()'d code on line 2 Call Stack: 0.0001 326240 1. {main}() /var/www/cayek.org/index.php:0 0.0002 329568 2. require('/var/www/cayek.org/wp-blog-header.php') /var/www/cayek.org/index.php:17 0.6362 43175724 3. require_once('/var/www/cayek.org/wp-includes/template-loader.php') /var/www/cayek.org/wp-blog-header.php:16 0.6394 43189280 4. include('/var/www/cayek.org/wp-content/themes/superstore/page.php') /var/www/cayek.org/wp-includes/template-loader.php:74 0.8550 44356860 5. get_footer() /var/www/cayek.org/wp-content/themes/superstore/page.php:63 0.8550 44357396 6. locate_template() /var/www/cayek.org/wp-includes/general-template.php:65 0.8551 44357568 7. load_template() /var/www/cayek.org/wp-includes/template.php:417 0.8556 44410160 8. require_once('/var/www/cayek.org/wp-content/themes/superstore/footer.php') /var/www/cayek.org/wp-includes/template.php:441