Bayramiç Yeniköy Gezi İzlenimleri – Şebnem Kumtepe

MERHABA TÜM DOĞA DOSTU ÇAYEK’Lİ ARKADAŞLARIM ..

Çayek gurubumuzla en son Bayramiç Muratlar Köyü Yeniköy mahallesinde yaşayan Mustafa Alper Ülgen’i ziyaret ettik,  ilkönce bizlere kapılarını açtıkları için onlara çok çok teşekkür etmek istiyorum hepimiz adına..

4 yıl önce gelmiş ve yerleşmiş Mustafa Bey .. buğday üreticisi..eski değirmenleri onardıklarında  daha çok un ve bulgurla besleyecekler bizi..Yeniköy’de  dört yılda oluşturulan yaşamın kokusu bahçedeki şifalı bitkiler kadar doğal …buğdayları güneşin ışıkları gibi parlak.. kazlar, kerpiç evler ,harika bir fırın, ve çerçöple bile ısınacak bir soba.. aslında dilim soba demeye bile varmıyor. Bence bir şaheser.. Zeynep Teyze’nin bize yaptığı köy tavuklu doğal bulgur pilavı ise diğer bir şaheserdi..bahçeleri kendilerine kadar ürettikleri şifalı bitkilerle doluydu, bulgur pilavımızı yerken salata olarak yanına hemen oracıkda kopardığımız kereviz yaprakları, kuzukulakları ve acı biberler eşlik etti.. tüm ruhumla doğallığın sadeliğin insanın içindeki aslından ibaret kısmını orada tek bir oksijen nefesinde bile hissedebildim. Şükürler olsun.. ve nefes tekrarı sizi sarhoş edebilir.. dikkatli olun .. orada köylülerle olan güzel diyalog hemen fark ediliyordu.. ve paylaşımcı yaklaşım..almak ve vermek duygusu sürecin içinde doğal bir akışla gözlerimizin önündeydi…Şahsım adına çok kıskandım.. :)   şehirdeki arsızlıklardan sıkılmış biri olarak..

Köy okullarının kaldırılmasının olumsuzluklarını anlattı bize Mustafa bey. Okullar gidince gençler de bir bir terk ediyor köylerini ve sahipsiz kalan köyler bir bir madencilerin eline kalıyor.. yaşlılarında onlarla baş etmesi çok zor ..ama o köydeki birliği ve bilinci görünce  umutsuzluklarıma bir  umut oldu.. uzun süren mücadelelerle de  olsa köylünün kazandığı haberiyle coştum….biraz ilerimizdeki ormanlık tepede de bir taş ocağının ormanı tam göbeğinden  oyduğunu gördüm ve çırılçıplaklığı içimi acıtsa da.. buradaki insanların bilinci, doğayı yaşatma arzusu mücadeleyi kazanabileceğimize olan inanç vardı içimde… inanın her köy böyle bilinçli birkaç insan beyni ile yoğrulsa.. kartopu gibi büyüyen güzelleşen nice köylerimiz olur.. her  ÇAYEK GEZİSİ VE ÜRETİCİLERİ bize ANAVATANIMIZ olan toprağa saygımızı ve bilincimizi yükseltmemize sebep oluyor. TÜM ÇAYEK DOSTLARIMA  ve ÜRETİCİLERİMİZE teşekkür ediyorum…saygılarımla..

Şebnem KUMTEPE