Or – man Organik Mantar Üretici Kontrol Gezisi – Özgür Onur Dermani

Selamlar herkese

25 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirdiğim üretici kontrolünü paylaşmak istiyorum.

Mert Esemenli , Türkiye’nin tek Organik İstiridye Mantar üreticisi olarak 2012 yılında Çanakkale Kalabaklı Köyü mevkii (Kepez Meyvecilik) üretime başlamış. Kompost yapımı için kulanılan saman ve mantar tohumu (misel) yine organik üreticiler tarafından temin edilmekte. Üretim yerine yapılması gereken zorunlu yalıtım yatırımı ve organik üretim materyallerinin bulunma zorluğu epey hissediliyor.

Üretim odalarından 2 tane bulunuyor. Bakteriden etkilenmemelerini sağlayacak ilaç kullanmadıkları için çoğu üründe bakteriden dolayı kayıplar oluyor. Ayıklama ve ambalajlama tezgahında temiz olanlar paketleniyor.

Yani aslında üreticilerin birbirleri arasında ne ihtiyacının olduğunu paylaşmaları ve birbirlerine yardım etmeleri elzem olmuş durumda (tüm çiftliklerden edindiğim izlenimlerden bir tanesi).

Sürdürülebilirlik hedefleri konusunda, sıcak su elde edimi için gereken ısının kömürden karşılamak istemiyor fakat düşündüğü sistemler (buharlı pastörizasyon makinası dahil) epey yatırım gereken işler.

Bunun yanında güzel bir haber.

Elde edilen ürünlerin ardından ortalama 1.5 ayda 1.5 ton kompost açığa çıkıyor. Kullanmak isteyen üreticilere ve çiftlklere duyurulur….

Sevgimle Onur